آرشیو پرسش و پاسخ ها: عدالت

آیا با وجود عدالت خداوند شفاعت در آخرت خرافات نیست؟

پاسخ:

 یک جواب نقضی و یک جواب تحلیلی:

جواب نقضی این است که بخشش گناهکاران، بوسیله شفاعت، همانند بخشش آنها بوسیله مغفرت الهی است که آیات زیادی،  وعده مغفرت و بخشش گنه کارانی را  می دهد که هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی، در گناه زیاده روی و اصراف نمودند هر جوابی که در مورد بخشش گنه کاران بوسیله مغفرت و رحمت  الهی  وجود دارد  همان جواب در مورد بخشش گنه کاران بوسیله شفاعت هم وجود دارد که آیات الهی در این مورد می فرماید:

قُلْ يا عِبادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ (زمر:53)؛ اى پيامبر) بگو اى بندگان من كه بر نفس خود اسراف و ستم كرده‏ايد از رحمت خداوند نا اميد نشويد كه خداوند همه گناهان را مى‏آمرزد همانا او بسيار آمرزنده و مهربان است.

وَ رَحْمَتِي وَسِعَتْ كُلَّ شَيْ‏ءٍ (اعراف: 156)؛ و رحمتم همه چيز را فراگرفته‏.

جواب تحلیلی: ثواب و پاداش دادن به نيكوكار حقيقتى است كه عقل آن را صحيح دانسته و حق بنده نيكوكار ميداند، حقى كه بگردن مولا ثابت شده، هم چنان كه عقاب و امساك كردن از رحمت به بنده مجرم را حقى براى مولى ميداند، اما عقلا ميان اين دو حق فرقى هست و آن اين كه عقل ابطال حق غير را چون ظلم است صحيح نمي داند و اما ابطال حق خويش و صرفنظر كردن از آن را قبيح نمى‏شمارد و بنا بر اين عقل جائز ميداند كه مولايى بخاطر شفاعت شفيعى از عقاب بنده‏اش و يا امساك رحمت باو كه حق خود مولا است، صرفنظر كند، و حقيقت شفاعت هم همين است.

بنابراین؛ رفع عقاب، بوسیله شفاعت، فضل و احسان است. خداوند به بندگان خود ، آموخت عادل باشید ولی بالاتر از عدالت، مرحله احسان است:

إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَ الْإِحْسان‏(نحل:90)؛ خداوند فرمان به عدل و احسان و بخشش به نزديكان مى‏دهد.

(0 رای)
این مقاله مفید بود
این مقاله مفید نبود

این قسمت مخصوص ثبت نظر کاربران در خصوص سوال پرسیده شده میباشد. لطفا از ثبت سوال جدید در این بخش خودداری فرمایید. برای ثبت سوال جدید از گزینه "ارسال سوال" استفاده نمایید. بدیهی است به سوالاتی که در این صفحه پرسیده شود ، پاسخی از طرف سایت داده نخواهد شد.
نظر (0)
ارسال یک نظر جدید
 
 
نام کامل :
پست الکترونیک :
نظر:
تأیید کد امنیتی 
 
لطفا متنی را که در کادر زیر می بینید وارد نمایید