آرشیو پرسش و پاسخ ها: اخلاق

لزوم هشیاری و مراقبت کارکنان در حفظ منافع بیت المال و گزارش به مراجع ذیصلاح

سوال :
اگر در يكي از اداره ‏هاي دولتي اختلاس از بيت‌المال صورت بگيرد و اين اختلاس استمرار داشته باشد و شخصي اين توانايي را در خود ببيند كه اگر مسئوليت آن اداره را بر عهده بگيرد، مي‏تواند اين وضع را اصلاح كند، و اين كار هم فقط از طريق دادن رشوه به يكي از كساني كه مسئول آن هستند، امكان‌پذير است، آيا دادن رشوه براي جلوگيري از اختلاس در بيت‌المال، كه در حقيقت دفع افسد به فاسد است، جايز است يا خير؟

جواب:
وظيفه اشخاصي كه از تخلفات قانوني مطلع مي‏شوند، نهي از منكر با رعايت شرائط و ضوابط شرعي آن است، و توسل به رشوه و راه‌هاي غير قانوني براي هر عملي هر چند به منظور جلوگيري از فساد، جايز نيست؛ البته، با فرض وقوع چنين عملِ خلافِ شرع و قانون در كشوري كه نظام اسلامي بر آن حاكم است، وظيفه مردم به مجرد عجز شخصي از امر به معروف و نهي از منكر ساقط نمي‏شود، بلكه واجب است كه به نهادهاي مربوط اطلاع داده و موضوع را پيگيري نمايند.

منبع : جزوه احکـام اداري‌ـ نظامي: بر اساس فتاوای امام خامنه‌ای/ انتشارات زمزم هدایت/ پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق علیه السلام

(0 رای)
این مقاله مفید بود
این مقاله مفید نبود

این قسمت مخصوص ثبت نظر کاربران در خصوص سوال پرسیده شده میباشد. لطفا از ثبت سوال جدید در این بخش خودداری فرمایید. برای ثبت سوال جدید از گزینه "ارسال سوال" استفاده نمایید. بدیهی است به سوالاتی که در این صفحه پرسیده شود ، پاسخی از طرف سایت داده نخواهد شد.
نظر (0)
ارسال یک نظر جدید
 
 
نام کامل :
پست الکترونیک :
نظر:
تأیید کد امنیتی 
 
لطفا متنی را که در کادر زیر می بینید وارد نمایید