آرشیو پرسش و پاسخ ها

نظر مراجع تقلید در مورد استفاده از ماهواره

استفاده از ماهواره چه حکمی دارد؟ نظر مراجع چیست؟
 
نظر مراجع تقلید در مورد داشتن و استفاده از ماهواره متفاوت است، که آن را به سه قسمت تقسیم کرده ام:
 
۱- مراجع تقلیدی که داشتن ماهواره را جایز نمی دانند:
آیت الله فاضل لنکرانی1- آیت الله بهجت2- آیت الله مکارم شیرازی3- آیت الله نوری همدانی4
 
۲- بعضی از مراجع تقلید داشتن آن را در صورتی که مفسده ای نداشته باشد، جایز می دانند:
آیت الله سیستانی5- آیت الله وحید خراسانی6- آیت الله صافی گلپایگانی7
 
۳- و مراجعی که، داشتن آن را در صورت نداشتن مفسده جایز می دانند، ولی مشروط به اینکه قانونی در مورد آن وجود داشته باشد، رعایت قانون را واجب می دانند:
آیت الله خامنه ای8- آیت الله میرزا جواد تبریزی9
 
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت:
 
1- آیت الله فاضل لنکرانی:
 
کتاب استفتائات- جلد اول- سؤال 1001 :آیا خرید و نصب آنتن هاى ماهواره اى در منازل جایز است؟ و ثانیاً استفاده افراد از برنامه ها چگونه است؟ و ثالثاً آیا منع كودكان از دیدن برنامه ها، مجوّز تهیه و نصب آنتن و استفاده بزرگترها (پدر و مادر) مى باشد یا خیر؟
 
جواب: اولا، با توجه به آنچه مطّلعین اظهار مى دارند برنامه هاى ماهواره اكثراً موجب شیوع فحشا و منكر مخصوصاً در رابطه با نسل جوان مى باشد. لذا خرید و نصب آنتن هاى ماهواره اى جایز نیست.
 
ثانیاً، صرف استفاده از برنامه ها، اگر خارج از برنامه هاى فوق الذكر باشد و موجب انحراف اخلاقى و یا اعتقادى و غیره نباشد، مانعى ندارد.
 
ثالثاً، اگر استفاده بزرگترها در همان محدوده اى باشد كه در جواب دوم ذكر شد، مانعى ندارد. ولى در عین حال عدم جواز خرید و نصب به قوّت خود باقى است.
 
2- آیت الله بهجت:
 
کتاب جامع المسائل- آنتن ماهواره:
سوال 692- آیا آنتن ماهواره جزو آلات لهو است؟ خرید و فروش و استفاده از آن، چه حكمى دارد؟
 
جواب: با وجود فساد، استفاده از آن و خرید و فروش آن جایز نیست.
 
3- آیت الله مکارم شیرازی:
 
کتاب استفتائات- جلد اول- فصل 16- سؤال 616 ـ خرید و نصب آنتن هاى ماهواره اى در منازل چه حكمى دارد؟
 
جواب: آوردن این گونه وسایل در منازل كه غالباً موجب فساد است جایز نیست و خرید و فروش آن حرام است.
 
4- آیت الله نوری همدانی:
 
سوال 453 - نگاه کردن و گوش کردن به برنامه های ماهواره چه صورت دارد ؟
 
جواب: در صورتی که موجب انحراف فکری و اخلاقی نباشد جائز است .
 
5- آیت الله سیستانی:
 
سوال: در مورد خرید و فروش ماهواره کمی توضیح دهید؟
 
پاسخ: معظم له نگهداری آن را به کسی که برخودش و یا برخی اعضاء خانواده اش مطمئن نیست که استفاده حرام از آن نبرد اجازه نمی دهد.
 
کتاب استفتائات-خرید و فروش-خ
 
سوال: با توجه به این که برنامه های ماهواره شامل برنامه های مفید وعلمی نیز هست، نظر حضرتعالی در رابطه با استفاده از ماهواره چیست؟
 
پاسخ: استفاده از برنامه های مباح آن اشکال ندارد.
 
کتاب استفتائات-ماهواره-م
 
6- آیت الله وحید خراسانی:
 
سوال 486 - آیا استفاده از آنتن ماهواره برای مقاصد مباح و شرعی چه حکمی دارد؟ (با توجه به اینکه اینجانب یک محقق هستم و درباره مسیحیت و یهودیت تحقیق می‌کنم)
 
جواب: در فرض سؤال در صورتی که خوف انحراف عقیده یا سستی در مسائل شرعی نباشد و یا ارتکاب حرام برای دیگران نیز پیش نباید، اشکالی ندارد.
 
(استفتاء/13188) (منهاج 3/م 8)
 
7- آیت الله صافی گلپایگانی:
 
سوال- آیا خرید و استفاده از ماهواره جایز است؟
 
جواب: استفاده مشروع و مفید از آن اشكال ندارد ولی اگر معرض استفاده نامشروع و فساد اخلاق باشد جایز نیست. در این زمان كه شرایط خاص رسانه ها و وسائل ارتباطی، صیانت اخلاقی و هویت اسلامی جامعه مخصوصاً نسل جوان را تهدید می كند همگان مخصوصاً بزرگان خانواده و عائله باید مراقبت نمایند كه بستگان آنها به این خطر كه از خطر اعتیاد زیان بارتر است مبتلا نشوند و حیات اخلاقی آنها محفوظ بماند.
 
استفتاء از سایت آیت الله صافی گلپایگانی
 
8- آیت الله خامنه ای:
 
کتاب استفتائات، سوال 1213- آیا خرید و نگهدارى و استفاده از دستگاه گیرنده برنامه هاى تلویزیونى از ماهواره جایز است؟ و اگر دستگاه گیرنده مجانى به دست انسان برسد چه حكمى دارد؟
 
جواب: دستگاه آنتن ماهواره اى از این جهت كه صرفا وسیله اى براى دریافت برنامه هاى تلویزیونى است كه هم برنامه هاى حلال دارد و هم برنامه هاى حرام ، حكم آلات مشترك را دارد . لذا خرید و فروش و نگهدارى آن براى استفاده در امور حرام، حرام است و براى استفاده هاى حلال جایز است. ولى چون این وسیله براى كسى كه آن را در اختیار دارد زمینه دریافت برنامه هاى حرام را كاملا فراهم مى كند و گاهى نگهدارى آن مفاسد دیگرى را نیز در بر دارد، خرید و نگهدارى آن جایز نیست مگر براى كسى كه به خودش مطمئن است كه استفاده حرام از آن نمى كند و بر تهیه و نگهدارى آن در خانه اش مفسده اى هم مترتّب نمى شود . لكن اگر قانونى در این مورد وجود داشته باشد باید مراعات گردد.
 
9- آیت الله میرزا جواد تبریزی:
 
کتاب استفتائات سئوال 1211 ـ آیا آنتن ماهواره جزو آلات لهو است ؟ خرید و فروش آن، چگونه است ؟
 
جواب: بسمه تعالى بر طبق مقررات نظام باید عمل شود , واللّه العالم .
 
سئوال 1624 ـ نگاه كردن به برنامه هاى ماهواره چه حكمى دارد ؟
 
جواب: بسمه تعالى چنانچه نگاه كردن آنها موجب تهیج شهوت بر حرام و ترویج فساد در خانواده باشد جایز نیست و در غیر این صورت بایدمراعات مقررات و قوانین شود، واللّه العالم .
(4 رای)
این مقاله مفید بود
این مقاله مفید نبود

این قسمت مخصوص ثبت نظر کاربران در خصوص سوال پرسیده شده میباشد. لطفا از ثبت سوال جدید در این بخش خودداری فرمایید. برای ثبت سوال جدید از گزینه "ارسال سوال" استفاده نمایید. بدیهی است به سوالاتی که در این صفحه پرسیده شود ، پاسخی از طرف سایت داده نخواهد شد.
نظر (0)
ارسال یک نظر جدید
 
 
نام کامل :
پست الکترونیک :
نظر:
تأیید کد امنیتی 
 
لطفا متنی را که در کادر زیر می بینید وارد نمایید