آرشیو پرسش و پاسخ ها: اعتقادات و کلام

اثبات خدا از راه عقل

سلام ؛ خدا را از راه عقل برای من اثبات کنید.

علیکم السلام؛

ممنونم از این که برای پاسخ خود به ما اعتماد کردید امید وارم بتوانم در این خصوص کمکتان بنمایم.

 

دوست عزیز بجای این که خدا را ثابت کنیم خوب است ابتدا خالق را ثابت کنیم بعد خدا هم ثابت خواهد شد.

 

بهترین راه برای اثبات خالق حکم عقل است عقل انسان حکم می کند که هر معلولی دارای علت هست مثلا اگر صدایی بشنوید بی درنگ سرتان را به سوی صدا بر می گردانید و یا تا صدای زنگ منزل را بشنوید بدون این که پشت در را دیده باشید عقلتان حکم می کند که کسی پشت در است همچنین اگر وسیله ای را ببینید حتما آن را به سازنده ای نسبت میدهید وووو صد ها مثال دیگر که روزانه ما با بیش از یک میلیون از این معلول ها بر خورد داریم و عقلمان حکم می کند که این معلول ها علتی دارند و این صنایع سازنده ای دارند.

 

در مورد خالق جهان هم همینگونه است عقل سلیم حکم می کند این موجود رنگارنگ و پیچیده و متنوع سازنده ای دارد ما در این مرحله کاری نداریم که سازنده آنها کیست فقط حکم عقلمان را توجه می کنیم که می گوید باید کسی یا چیزی آن ها را ایجاد کرده باشد.

 

بتابر این می گوییم جهان و آن چه در آن هست سازنده ای دارد و حال سازنده آن هرکسی باشد ما او را خدا می نامیم.

 

در مرحله بعد عقل ما بیشتر کنجکاو می شود میگوید این موجودات بسیار حساس و دقیق هستند و از پیچیدگی علمی بالایی بر خوردارند به طوری که انسان با این همه پیشرفت علمی از شناختن بسیار از آنها عاجز است چه رسد به ساختن آن ... باز عقلمان حکم می کند سازند آن هر کسی باشد باید از دانش و علم و قدرت بالایی بر خور دار باشد و نمی تواند این موجودات را موجودی بی شعور و بی علم و قدرت آن را آفریده باشد بقول فلاسفه کسی که فاقد چیزی باشد چگونه می تواند به دیگران چیزی را که خود ندارد هدیه دهد. 

 

کوتاه سخن این چنین است که عقل سلیم با مطالعه طبیعت از راه عقل و اندیشه به سازنده این جهان هستی پی می‌برد و سازنده او را خدای جهان یا خالق هستی می نامد.

 

در قرآن کریم هم وقتی می خواهد خدا را به ما معرفی کند بدون اشاره به کسی یا چیزی از واژه « هو الذی» یعنی (او کس است که...) یا (او خدایی است که...) استفاده می کند.

 

إِنَّ رَبَّكُمُ ٱللَّهُ ٱلَّذِى خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ فِى سِتَّةِ أَيَّامٍۢ ثُمَّ ٱسْتَوَىٰ عَلَى ٱلْعَرْشِ يُغْشِى ٱلَّيْلَ ٱلنَّهَارَ يَطْلُبُهُۥ حَثِيثًا وَٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ وَٱلنُّجُومَ مُسَخَّرَٰتٍ بِأَمْرِهِ أَلَا لَهُ ٱلْخَلْقُ وَٱلْأَمْرُ تَبَارَكَ ٱللَّهُ رَبُّ ٱلْعَٰلَمِينَ ( اعراف آیه 54)

 

پروردگار شما، خداوندى است که آسمانها و زمین را در شش روز [= شش دوران‏] آفرید؛ سپس به تدبیر جهان هستى پرداخت؛ با (پرده تاریک) شب، روز را مى پوشاند؛ و شب به دنبال روز، به سرعت در حرکت است؛ و خورشید و ماه و ستارگان را آفرید، که مسخّر فرمان او هستند. آگاه باشید که آفرینش و تدبیر (جهان)، از آن او (و به فرمان او) ست! پر برکت (و زوال‏ ناپذیر) است خداوندى که پروردگار جهانیان است!

 

وَ هُوَ الَّذِي خَلَقَ اللَّيْلَ وَ النَّهارَ وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ كُلٌّ فِي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ «سوره انبیاء/ آیه 33»

 

و او كسى است كه شب و روز و خورشيد و ماه را آفريد (كه) هر يك (از آنها) در مدارى (معيّن)، شناور (و در حركت) است.

 

 

 

 

 

(0 رای)
این مقاله مفید بود
این مقاله مفید نبود

این قسمت مخصوص ثبت نظر کاربران در خصوص سوال پرسیده شده میباشد. لطفا از ثبت سوال جدید در این بخش خودداری فرمایید. برای ثبت سوال جدید از گزینه "ارسال سوال" استفاده نمایید. بدیهی است به سوالاتی که در این صفحه پرسیده شود ، پاسخی از طرف سایت داده نخواهد شد.
نظر (0)
ارسال یک نظر جدید
 
 
نام کامل :
پست الکترونیک :
نظر:
تأیید کد امنیتی 
 
لطفا متنی را که در کادر زیر می بینید وارد نمایید