آرشیو پرسش و پاسخ ها

چرا وضعیت طلاق در کشور ما در مقایسه با دیگر کشورها نشان نابرابری دارد؟

پاسخ:

طبق بررسی‌های به عمل‌آمده در سال 2019 میلادی ایران جزو ده کشوری است که کمترین میزان آمار طلاق را در دنیا دارد؛ این در حالی است که آمریکا و کشورهای اروپایی برخلاف تصور بعضی از مردم که دارای رفاه کامل هستند، بیشترین آمار طلاق و فروپاشی خانواده در دنیا را دارند.

در اینفوگرافی منتشرشده از جدیدترین آمار طلاق در کشورهای مختلف، می‌توانید به اطلاعات جزئی‌تری نسبت به این موضوع دست پیدا کنید.

شاید برای شما هم جالب باشد که از کمترین و بیشتر میزان آمار طلاق در کشورهای مختلف مطلع شوید.

ده کشور کم طلاق‌ترین کشورها به ترتیب: هند 1%، شیلی 3%،  کلمبیا 9%،  مکزیک 15%،  کنیا 15%،  آفریقای جنوبی 17%،  مصر 17%،  برزیل 21%،  ترکیه 22% و ایران 22% .

و ده کشور پر طلاق‌ترین کشورها: لوکزامبورگ 87%،  اسپانیا 65%، فرانسه 55%، روسیه 51%، آمریکا 46%، آلمان 44%، انگلیس 42%، نیوزلند 42%، استرالیا 38% و کانادا 38%.

متاسفانه طلاق یک شیوه نهادی شده در راه پایان دادن به پیوند زناشویی در جوامع امروزی است. به درستی می‌توان گفت که طلاق آن‌جا بیشتر رخ می‌دهد و تعدد می‌پذیرد که روابط انسانی دچار بحران شده باشد. برای بررسی علل افزایش طلاق در دنیا، باید به چند نکته اساسی توجه کرد.

۱- محیط اجتماعی دوران جدید خصوصاً در کشور‌های غربی با آسیب‌های انکارناپذیری چون حاکمیت تکنولوژی بر فرهنگ انسانی است. یعنی آنجا که تکنولوژی نه در خدمت انسان، بلکه در راه تخریب ارزش‌های انسانی قرار بگیرند، بدون شک انسان‌هایی اسیر، نیازمند و فاقد ارزش‌های والا به وجود می‌آیند اگر انسانها در خدمت و در انحصار تکنولوژی باشند جز اسارت و نیازهای کاذب چیزی به بار نمی‌آید.

 ۲- در جامعه ای به اصطلاح توسعه یافته امروزی کالاها و اشیاء ارزش انسانها را تعیین می‌کنند و انسانها از جوهر و ذات خود بیگانه می‌شوند، در چنین زمینه اجتماعی طلاق زیاد می‌شود و اخلاق انسانی سقوط می‌کند و امنیت در روابط خانوادگی کاهش می‌یابد.

 ۳ - در سبک زندگی امروزی لذت گرایی و سود اندیشی جای معنویت و انسانیت و اخلاق را می‌گیرد در چنین حالتی طلاق در آن جامعه بیشتر رخ می‌دهد.

۴ - آنچه در سال‌های اخیر میزان طلاق را به نسبت دوران گذشته، در کشور ما زیادتر کرده است تأثیر شبکه‌های اجتماعی مجازی است که حیازدایی آسیب‌های جبران ناپذیری را بر خانواده‌ها تحویل نموده است.

و اگر مدیران و کار گزاران دینی و فرهنگی در کشور ما فکر اساسی در حل مسایلی چون ازدواج و اشتغال جوانان خود نکنند، بدیهی است که برنامه ریزان فضای مجازی در غرب به کمک نفوذی‌ها و ایادی خود در داخل، نظام خانوادگی ما را در آینده نزدیک به چالش‌های جبران ناپذیری مواجه خواهند نمود.